Dr. Organizer Diş ver. 5.04 tanıtım - Randevu ekranı  

     

1

Randevu ekranı kliniklerde en çok kullanılan bölümlerden  biridir. Programda randevu ekranını kendinize göre düzenleme şansınız vardır. Bizim şimdiye kadar gördüğümüz kliniklerin tamamına yakınının koşulları, iş yapma biçimi farklıdır. Bundan dolayı mümkün olduğunca esnek bir yazılım yapmak gerekmektedir. Biz de öyle yaptık.

Bir klinikte birden çok dişhekimi çalıştığını varsayalım. Klinikte ön büroda oturan görevli ve şirketin sahibi o günkü tüm hekimlerin randevularını tek ekranda görmek ister. Çalışan hekimler ise randevularını haftalık olarak önlerinde görmek isterler.  Ayrıca tüm klinikte çalışanlar o gün yapılacak işlere, sürekli kullandıkları telefon numaralarına , o güne ait notlara kolay ulaşmak isterler.  Kısaca bizim daha önce tecrübemiz olan kliniklerin ihtiyaçları ne ise onları bu ekranda göreceksiniz. 

 
 

İlk önce bir hekimin haftalık randevusundan başlayalım.

Alttaki resimde görüldüğü gibi 1 haftalık ekran önünüze geliyor. Peki bu hangi hekimin randevuları? İşte randevusunu görmek istediğiniz hastayı sağ tarafta görünen hekim seçme butonundan görebiliyorsunuz.

İsterseniz 1 haftalık randevu yerine aynı hekim için ben 10 günlük randevuyu göreyim ve geçtiğimiz günleri de görmeyeyim diyebilirsiniz yani bugünün çarşamba olduğunu farz edelim bana çarşamba gününden itibaren 7 günü göster veya 10 günü göster diyebiliyorsunuz.

Bir hekimin bir haftalık randevu  görüntüsünün bir bölümü

 

 

-------------Bu bölüm bitti-----------

 

 

 

 

 

2

 

İkinci olarak anlatılacak bölüm Bir kliniğin o günkü tüm hekimlerin randevularını gösteren bölüm . Burada tüm hekimler sıra ile dizilirler. Ve istenilen hekime hemen o ekranda randevu yazılır. Bunu en çok ön büroda oturan kişiler talep ederler. Alttaki resimde hekimler sıra ile dizilmiş bir günlük randevuyu görebilirsiniz. En fazla 10 hekimin randevusunu aynı anda görebilirsiniz.

Bu ekranda görünen hekimler o gün çalışanlardır.  Örneğin siz 'Tankut Gürsoy' isimli hekime 'çarşamba çalışmaz' tanımı yaptığınızda  Çarşamba günündeki randevularda bu hekim önünüze gelmez. Böylece ön bürodaki kişilerin hata yapmasını da engellemiş olursunuz. Hekimlerin çalışma günlerinin tanımlandığı ekran alt bölümlerde anlatılacaktır. 

 
  Peki bu bir günlük randevu ise diğer günlere nasıl gidiliyor ? Ekranın sağında görünen 'tarih seç' isimli butona basarak. Önünüze gelen takvimden istediğiniz bir günü seçerek tabii ki . Peki Soldaki tuşlardan diğerleri ne iş yapar ? 'Bugün' tuşu .

  direk tarih seçimine gerek kalmadan bugünün randevularını önünüze getirir. Zira en çok kullanacağınız randevu günü muhtemelen bugün dür. ' Rand. ara' Randevu aramak için kullanılır. Randevu aramaya ilişkin ayrıntılı  bilgiyi altlara doğru bulabilirsiniz. İleri geri okları bir önceki gün ve bir sonraki güne kolay gitmek içindir. Tabii ki tüm randevuların yazıcı çıktılarını da alabiliyorsunuz.  

 

 

-------------Bu bölüm bitti-----------

 

 

 

3

 

Şimdi randevular nasıl yazılıyor onu anlatalım. Önce randevu vermek istediğiniz saati seçiyorsunuz veya işaretliyorsunuz. Önünüze gelen erkanda randevu verilecek hastanın isim soyadını yazıp tamam tuşuna basıyorsunuz.

 

Randevu giriş ekranında olmazsa olmaz tek girilmesi gereken alan 'hasta adı' alanıdır. Hasta adını yazdıktan sonra 'kaydet' tuşuna bastığınızda randevu verilmiştir.

 

Genelde  tek hasta ismi çoğu kliniğe yetmez. Örneğin randevuya açıklama isterler. Randevunun süresini ayarlamak isterler. (15 dakika, 30 dakika gibi)

 

Bunların dışında randevuda neler yazılabilir.

Randevuların üzerine koyabileceğiniz şekiller mevcuttur. Siz bu şekilleri tanımlayabiliyorsunuz.

Örneğin çan resmi var buna 'ödeme hatırlat' tanımı yaptınız. O halde randevu üzerinde o çan resmi çıkacaktır. Ve bu randevuyu kayıt ettiğinizde karşınıza

sağdaki resim çıkacaktır. Bu şekillerin ne anlama gelmesi gerektiğini 

Siz programın randevu tanımları bölümünden tanımlayabiliyorsunuz. Kısaca yukarıdaki  çan resmi için konulan 'ödeme hatırlat' kelimesi yerine 'gelmeden ara'  tanımı yapmanız mümkün. Bu ekranda başka hangi özellikler var ? Bunun için öncelikler 'ayrıntı' butonuna basmak gerekir.

 

 

Ayrıntı butonuna bastığınızda randevu giriş ekranının diğer özellikleri önünüze gelecektir. Bu özellikleri sıra ile altta.

Hastalara gizli not yazabilirsiniz. Eğer o hastaya ilişkin gizli bir not varsa program sizi randevu giriş ekranında uyaracaktır. 

 

  Kliniklerde en çok sorun olan şeylerden biride bu randevuyu kim yazdı.  İşte bu durumda ayrıntı tuşuna basarak bu randevuyu kimin verdiğiniz bulabilirsiniz.

 

  Aslında aynı şey para ekranında da var bu para bilgisini kim yazdı. Bu ödemeyi kim aldı. Bunların hepsi program içinde kullanıcı işlem yaptığında bir yerde tutuluyor.

 

 Randevu hastaya yazdınız. Günü geldi ve hasta randevusuna geldi. Kolay yoldan bu hastaya ulaşmak isterseniz  ' hastaya git ' butonuna basın o hastanın kartı önünüze gelir.

 

  Randevu ekranında yazdığınız hastanın daha önceki gelme tarihini merak mı ediyorsunuz. O halde 'ayrıntı' butonuna basın program size bu hastanın tüm randevularını açıklamaları ve tarihleri ile önünüze getirecektir.

 

Randevu giriş ekranında gördüğünüz 'işlem' tuşu ne işe yarar? Randevuları renklendirmekte kullanılabilir. Burada tanımlanmış işlem gruplarına göre randevunuz renk değiştirir. Örneğin 'periodontoloji' diye bir randevu grubu yarattınız. Bunun rengini 'sarı' yaptınız o halde her randevuda randevu grubu olarak 'periodontoloji' yi seçtiğinizde randevunuz sarı renk olacaktır. Programda randevu tanımları ekranından istediğiniz kadar işlem grubu tanımı yapabilirsiniz. 

 

 

Randevu ekranı tanıtımı bir sonraki sayfada devam edecektir sonraki sayfa