Dr. Organizer Diş ver. 5.04 tanıtım - Sistem gereksinimleri   

 

 

Dr. Organizer Diş için gerekli donanım ve yazılım ortamı

 

 Windows Vista için  (en az)
-Intel Core duo işlemci ve üstü
-1GB Ram
-128 mb Ram’li ekran kartı
-1024x768 çözünürlüğü destekleyen ekran
-100 MB boş hard disk alanı
-Mouse
-Windows Vista Türkçe
-CD Writer sürücü (yedek alabilmek için)
-Ses kartı + kolon
-Microsoft Outlook programlarından biri
-MS Excel (raporlar için )
-Video capture kart ( Wdm,  Twain uyumlu )
 Windows Vista için  (tavsiye edilen)
-Intel Core duo işlemci ve üstü
-1.5 GB Ram ve üstü
-256mb Ram’li ekran kartı
-1024x768 çözünürlüğü destekleyen ekran
-1GB boş hard disk alanı
-Mouse
-Windows Vista Türkçe
-CD Writer sürücü (yedek alabilmek için)
-Ses kartı + kolon
-Microsoft Outlook programlarından biri
-MS Excel (raporlar için )
-Video capture kart ( Wdm, Twain uyumlu)

 

 

Windows Vista için özel not: Windows Vista çok fazla bellek gereksinimi olan bir işletim sistemidir. Çok iyi ekran kartı ve 1.5 GB RAM bulunan makinelerde sağlıklı çalışmaktadır. Bu bilgi Dr. Organizer Diş programından tamamen bağımsızdır.

 

 

 Windows XP için  (en az):

- Pentium III – 1000 işlemci

- 256 MB Ram

- 16 MB ekran kartı

- Renkli 1024x768 çözünürlüğü destekleyen ekran

- 100 MB boş hard disk alanı

- Mouse

- 1024x768 çözünürlükte çalışan Türkçe Windows XP

- CD ROM sürücü

- Ses kartı + kolon

- Microsoft Outlook ( e-mail özellikleri için )

- Microsoft  Word , Microsoft Excel  ( raporlar için )

- Boş bir game port (  ayak pedalı kullanmak için )

- Video capture kart ( Wdm, veya Twain uyumlu)

 

Windows XP için ( tavsiye edilen ):

- Intel Core duo serisi işlemciler

- 512 MB Ram veya üstü

- 32 MB ekran kartı

- Renkli 1024x768 çözünürlüğü destekleyen ekran

- 1 GB  boş hard disk alanı

- Mouse

- 1024x768 çözünürlükte çalışan Türkçe Windows XP

- CD Writter sürücü ( yedek alabilmek için )

- Ses kartı + kolon + mikrofon 

- Microsoft Outlook  ( e-mail gönderebilmek için )

- Microsoft  Word, Excel (2000, XP, 2003)  ( raporlar için )

- Boş bir game port ( ayak pedalı kullanmak için )

- Video capture kart (Wdm, veya Twain uyumlu)

 

Yukarıdaki tüm donanımlar kendi işletim sistemleri ile uyumlu olmalıdır

 

Dr. Organizer Diş ver. 5.04  sadece Windows Vista ve Windows XP ile çalışmaktadır. 

 

Performans ile ilgili önemli not:

 

Windows XP işletim sisteminde performans da en önemli parametre bilgisayardaki RAM miktarı dır. Özellikle yeni bilgisayar alacak kullanıcılar için 512 MB RAM li makineleri tercih edilmelidir.

 

Windows Vista işletim sisteminde performans da en önemli parametre bilgisayardaki RAM miktarı ve ekran kartının iyi olmasıdır. Özellikle yeni bilgisayar alacak kullanıcılar için 1 GB den büyük RAM li makineleri tercih edilmelidir.

 

Örnek konfigürasyon :

1. Bilgisayar : P IV 2.4 MHz işlemci, 512 RAM

2. Bilgisayar : P IV 2.8 MHz işlemci, 256 RAM

 

Yukarıdaki iki bilgisayarın diğer bütün özelliklerinin aynı olduğu varsayıldığında Windows XP işletim sisteminde hangi bilgisayar daha hızlı çalışır?  Tabii ki  1. bilgisayar.

 

Yukarıdaki iki bilgisayarda Windows Vista 'da çok çok yavaş çalışır.

 

Donanımlar hakkında genel bilgiler :

 

Yazıcı :

Windows XP ile %100 uyumlu renkli mürekkep püskürtmeli veya lazer yazıcılar tercih edilmeli. Program fatura basımı hariç nokta vuruşlu yazıcıları desteklemez

 

Ses kartı , kolonlar, mikrofon  :

Windows XP ile uyumlu ses kartı. Program özelliklerini iyi derecede kullanabilmek için üzerinde güç kaynağı olan kolonları tercih etmenizi öneririz. Eğer program içinde ses kayıt özelliğini kullanacaksanız mikrofon gerekebilir.

 

Faks – modem kartı :

Windows XP ile uyumlu voice özelliği olan kartlar tercih edilmeli. Programın içinden telefon numaralarını aramak için öncelikle programı kapatıp. Windows içinden bir telefon numarasını manuel olarak aramanızı öneririz.

 

Cep telefonu mesajları :

Hastaların cep telefonlarına mesaj çekecekseniz, Bluetooth özelliği olan Nokia cep telefonu ve Bluetooth USB adaptörü gerekmektedir. Yazılım sadece Nokia cep telefonları ile uyumludur. Yazılımın bu bölümünü kullanabilmek için Bluetooth USB adaptörü olması gerekir. 

 

E-mail gönderme  :

Dr. Organizer diş programı içinden e-mail gönderebilmek için bilgisayarın internete  bağlı olması ve  Microsoft Outlook  yazılımının yüklenmesi gereklidir.  Aynı anda birden çok mail programı olması durumunda bir tanesi aktif hale getirilmelidir. Mail yazılımınıza kendi sahip olduğunuz e-mail adresi gönderme ve alma parametreleri düzgün olarak tanıtılmalıdır. Tanıtılacak e-mail parametreleri e-mail adresi, e-mail  şifresi, e-mail POP3 ve SMTP ayarlarıdır. Program içinden e-mail çekmeden önce e-mail programınıza girip elle 1 adet e-mail göndermeyi ve almayı denemenizi öneririz

 

Tarayıcı  kullanımı  :

Dokümanları , resimleri programa alabilmeniz için program içinden scanner kullanılabilir. Programın içinden scanner ın sağlıklı kullanımı için mutlaka twain driver ı olması gerekmektedir. Hastaların panoramik röntgenlerini  veya filmlerini programa sağlıklı biçimde aktarmak için dia adaptörü gerekir. Tek başına scanner hastaların röntgenlerini alabilmek için yeterli değildir.  

 

Ağız içi kamera, kamera  için gerekli özellikler : 

Genelde ağız içi kameralar bilgisayara bağlanabilirlikleri olarak 2 kısma ayrılabilir. Bir tanesi  video capture kart üzerinden diğeri USB üzerinden bilgisayar ile iletişim kurar.

Video capture  kartlarına ait detaylı bilgi alttadır. USB üzerinden direk bağlanabilen ağız içi kameralar da en önemli açmaz görüntünün kesik kesik gelmesi ve kalitesinin bozuk olmasıdır. USB 2.0 desteği olan ve USB üzerinden bilgisayara bağlanabilen kameralarda bu tip sorunlarla karşılaşmayabilirsiniz. Ağız içi kamera almadan önce bilgisayardaki görüntülerini dikkatlice incelemenizi öneririz.

 

Dijital fotoğraf makinesi kullanımı :

Programın içinden dijital fotoğraf makineleri ile çekilmiş görüntüleri alabilirsiniz. Bunun için dijital fotoğraf makinenizin sürücülerinin bilgisayara düzgün olarak tanıtılması gerekmektedir. Unutmayın ki dijital fotoğraf makinelerinden alınan görüntüler ağız içi kamera ,internet kamerası veya el kameralarına göre çok daha güzeldir. 

 

Dijital Radyovizyografi için gerekli özellikler :

Program Schick, Trophy, Kodak, Morita Pan, Cygnusray, Dr. Suni ve Digora RVG marka dijital radyografi ürünleri ile uyumlu olarak çalışır. Bu ürünleri kullanabilmek için önce ürünlerin kendilerini ve yazılımlarını düzgün olarak kurmak gerekir daha sonra Dr. Organizer Diş programına girip  tanımlar ekranından bu ürünlerin tanımlarını yapmanız gerekir.

 

Kamera kullanımı için gerekli video capture kart özellikleri :

Üç değişik standart da video yakalama kartı programın içinde kullanılabilir.

WDM driver ı olan kartlar, Video for Windows uyumlu kartlar, Twain uyumlu kartlar.

Bunlar bazen makineye takılabilen kartlar şeklinde bazen USB üzerinden bağlanan aygıtlar şeklinde olabilir. Eğer taşınabilir bilgisayar kullanıyorsanız USB üzerinden çalışan video yakalama kartlarını almanız gerekebilir.

WDM driver ı olan kartlar Windows 98 SE veya Windows XP işletim sisteminde kullanılır. Video for Windows özelliği sadece Windows 98 de çalışır. Bu bilgiler size çok teknik geliyorsa lütfen bilgisayarcınıza danışın. Video capture kartlarına örnek Avermedia, Miro, FLY dır. Dikkat : Twain driver ı olan kartlarda ayak pedalı kullanılamaz.

 

Ayak pedalı :

Program içinden ayak pedalı kullanmak için makinenizin ‘game port’  una Ayak pedalını bağlayıp Windows a düzgün biçimde tanıtmak gerekmektedir.  Ayak pedalının doğru çalışıp çalışmadığını  Windows içinden denetim masası bölümünden oyun denetçileri kısmını seçip burada ayak pedalının bağlı olup olmadığını düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Notebook bilgisayarlarda game port bulunmaz bundan dolayı notebook ile ayak pedalı kullanmak sizin için sorunlu olabilir. Bunu çözmek için USB üzerinden USB to GAME PORT isimli donanım kullanarak makinenizde  game port  yaratabilirsiniz.

 

Network versiyonu için genel bilgiler :

Eğer programı birden çok bilgisayarda kullanmak istiyorsanız öncelikle network sistemi kurmanız gerekir.  Network  kurmak için 2 yol vardır.

 

Alternatif 1.  Windows ları  birbirine bağlayarak kullanabilirsiniz. Bunun için  kullanılabilecek işletim sistemleri Windows 98SE , Windows 2000 Professional, Windows XP dir.  Bu işleme peer to peer bağlantı denir.

 

Alternatif 2.  Eğer 4 den fazla makinede programı kullanmak istiyorsanız Windows 2000 server kullanmanızı tavsiye ederiz. Windows 2000 server kullanımında 1 makineyi bir kenara bırakıp bu makineye bağlı diğer bilgisayarları kullanmanız gerekir. Bu sistem size kullanacağınızdan 1 fazla makine gerektirir.

 

Güvenlik açısından 2. alternatif  sistem her zaman 1. alternatif sistemden daha sağlıklıdır ve daha pahalıdır.

Programı kullanan veya kullanacak kişilere öneriler