İnternet ve dişhekimliği ilişkisini kurmak    

....
 
 

 .

İnternet üzerinde milyonlarca insan her gün sörf yapıyor, milyonlarca şirket kendi  ürünlerini tanıtıyor, satış yapıyor. Sizde kendinizi, kliniğinizi internet üzerinde tanıtabilirsiniz. Kendi web sayfanızı hazırlayabilirsiniz. 

.

 
 

.

 

 Bir dişhekimliği sayfası neler içerir ?    

 

.

 
 

 .

Size ait bilgiler bu sayfalarda bulunabilir. İsim, klinik tanıtımı, telefonlar, adresiniz, muayenehanenizin krokisi gibi size ait temel bilgiler içerebilir.

Yaptığınız işlerin burada resimlerini yayımlayabilirsiniz. Daha önce yaptığınız tedavilerde hastaların tedavi öncesi ve  tedavi sonrası ağız görüntülerini internet sayfanız kanalıyla gösterebilirsiniz. 

Hastalara eğitim amaçlı bilgiler yazabilirsiniz, resimlerle anlatımlarınızı güçlendirebilirsiniz. 

Fiyatlarınızı, ödeme koşullarınızı, ilk randevularını sitenizden verebilirsiniz. 

Hastalar size internet siteniz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirler. 

 

Yukarıdakilere kendi yaratıcılığınıza bağlı olarak bir çok ek yapabilirsiniz. 

.

 
 

.

 

 İnternette neler yapılabilir ?     

 

.

 
 

 .

Kişilerle mesajlaşabilirsiz.  En basit mesaj gönderme yöntemi e-mail dır. Bunun dışında uygun yazılımlar makinenizde yüklü olması koşulu ile karşılıklı konuşabilirsiniz. Yurtdışında veya yurtiçinde tanıdığınız veya  tanımadığınız insanlarla internet üzerinde sohbet edebilirsiniz.

Dişhekimliği ile ilgili kaynaklara ulaşabilirsiniz. Dişhekimliği dergilerine, yayınlarına, üniversitelere buradan ulaşmak  artık çok kolay. İnternet üzerinde belli bir konu üzerinde araştırma yapabilirsiniz. Kolaylıkla kaynak bulabilirsiniz. Büyük kütüphaneleri bilgisayarınızın ekranına getirebilirsiniz. 

İstenilen her çeşit ürünü PC nin başından sipariş edebilirsiniz. 

.

 
 

.

 

 İnternete nereden başlanmalı ?     

 

.

 
 

 .

Dental konularda araştırma yapmak yada günün belli bir zamanı internette dişhekimliği ile ilgili konularla  geçirmek istiyorsanız bu siteden başlamanız sizin için faydalı olabilir. Ayrıca dental dizinler dişhekimliği ile ilgili konuları derli toplu sundukları için sizin internette en iyi kaynaklarınızdan biri olabilir. Bu sitede internet üzerinde dişhekimliği ile ilgili sitelerin geniş bir listesini bulabilirsiniz. Sınıflanmış listeler yardımı ile bir çok bilgiye eminiz çok kolay ulaşırsınız. 

Dişhekimliği kitapları dişhekimliği malzemeleri satanlar dental okullar, dental üreticiler online alışveriş yapabileceğiniz siteler , dişhekimliği kurumları  ve bunun gibi bir çok kaynağı bu sitede bulabilirsiniz. 

Genelde internette göreceğiniz dil İngilizcedir. Yavaş yavaş Türkçe 'de kaynaklar oluşmaktadır. Özellikle yeni kaynaklar çıktıkça dil ile sorunların azalacağını tahmin ediyoruz. Teknolojiyi üretmeyen toplumların hep böyle açmazları olmuştur.   

.

 
 

.

 

Bilgisayar ve internet kaynakları     

 

.

 
 

 .

Chip , Pcnet   gibi bilgisayar dergileri genel bilgisayar kültürü oluşmasında faydalı olabilir. Bu dergiler bayilerde satıldığı gibi internet sitelerinden de faydalanmanız mümkündür. 

İnternet üzerine yazılmış çok kitap var bunlardan birisini edinmeniz öğrenmeniz açısından faydalı olabilir. Microsoft firmasının kitaplarının Türkiye'deki yetkilisi  arkadaş yayınevi dir. Burada sizin işinize yarayacak bir kitap bulabilirsiniz.

.

 
 

.

 

 İnternet virüslerine dikkat !      

 

.

 
 

 .

İnternette dolaşırken, e-mail alırken virüslere dikkat edin. Bilmediğiniz e-mail leri açmayın. Bilmediğiniz mesajları silin. Bütün virüs programları internet üzerinden gelebilecek virüslere karşı duyarlıdır.  Mutlaka bir virüs programı edinin. Norton Antivirüs bunlara iyi bir örnektir. Bu programı internet üzerinden edinebilirsiniz veya bilgisayar dergilerinin verdiği CD lerde bulabilirsiniz. Bu kaynaklardan edineceğiniz programlar muhtemelen deneme sürümleridir. Programlar 1 ay çalışır sonra sizden satın almanız istenir. Eğer sürekli virus koruması istiyorsanız bilgisayar satıcılarından  anti virus programını edinebilirsiniz. 

İnternette nerdeyse virüsler kadar etkili bir diğer tehlike spy programlardır. Bunlardan kurtulmanın en kolay you makinenize Ad-aware isimli yazılımı yükleyip sürekli güncellemektir.  

.

 
 

.

 

 İnternete bağlanmak için neler gerekir ?     

 

.

 
 

 .

Öncelikler bir bilgisayarınız olmalı. İnternete bir kaç yoldan bağlanılabilir. Bunlardan biri modem ile bağlantıdır.  Bu bilgisayara işletim sitemi, internet programları doğru olarak yüklenmelidir. Muhtemelen siz bilgisayarınızı satın aldığınızda bilgisayarınızda işletim sistemi,  modem, internet programları yüklü gelmiştir. Modem ile internete bağlanmak için servis sağlayıcınızın olması gerekiyor. Bu servis sağlayıcılar kanalı ile internette dolaşabilirsiniz. Servis sağlayıcı   firmalara örnek: Doruk Superonline Turk.net  dir.

 

Diğer İnternete bağlantı yöntemi olarak kablolu internet veya ADSL kullanılabilir. Bunlar için Türk telekom veya kablolu internet sağlayıcıları ile görüşmeniz gereklidir.

 

Bu bağlantıların içinde en optimumu ADSL dir. Günde 1 saat İnternete giren bir kişi için bile ADSL hem çok hızlı hem de çok ucuzdur. Bazı bölgelerde ADSL erişimi henüz verilememektedir.

.

 
 

.

 

 İnternet üzerinde site yapmak için gerekenler     

 

.

 
 

 .

Site hazırlayabilmek için yazılım gerekir. En popüler site hazırlama yazılımı Microsoft Frontpage 2003  dir. ( Bu programın ayrıntılarını microsoft adresinde bulabilirsiniz.)  Biz bu sitenin yaklaşık yüzde doksanını  Frontpage 2002  ile hazırladık.  Bir tek bu program size site hazırlamanız için yeterli.

 

Microsoft Word 2003, Publisher 2003 ile de web sitesi hazırlanabilir. Fakat bu programlar için daha çok efor harcamanız gerekir. Frontpage bize göre çok iyi bilgisayar bilmeyen kişiler için en ideal site hazırlama programıdır. Piyasada Frontpage anlatan bir kaç tane Türkçe kitap mevcuttur. 

 

Hazırladığınız siteyi internette nerde saklayacaksınız ?  İnternet üzerinde kendi sitenizi tutabileceğiniz yerler var. Bunlara hosting firmaları denir. Bu hosting firmalarından yer satın almanız gereklidir.

 

Nasıl bir bilgisayar gerekli ? Bir site kurmanız için önce uygun bir bilgisayar gerekir. (Pentium makine , en az 128 RAM , CD-rom,internet bağlantısı olan üzerinde Windows XP veya Windows 98 veya Windows 2000 olmalıdır.) Bu koşullar sizin makinenizde sağlanıyorsa yukarıda anlattığımız programlardan biri gerekir. Bu programları bilgisayar şirketlerinden temin edebilirsiniz.  

 

Ben uğraşamam diyorsanız. Eğer kendiniz site hazırlamakla uğraşmak istemiyorsanız tanıdığınız bir bilgisayarcıdan bunu isteyebilirsiniz. Site hazırlama fiyatları 250 dolar ile 2000 dolar arasında değişebilir.

.

 
 

.

 

 İsminizi internet üzerinde nasıl sabitlersiniz ?     

 

.

 
 

 .

Eğer sürekli ve ciddi bir web sayfası düşünüyorsanız önce kendi firmanızın yada kendi isminizi kayıt ettirmeniz gerekir. Örneğin bu sitenin adı sadece bize kayıtlıdır. Bizden başka kimse bu ismi kullanamaz. Bunun gibi sizde kendi isminizi kayıtlı hale getirmeniz gerekir. Firma adınızı satın almanız gerekir. Örneğin www.cosmodent.com.tr  gibi isimlere sahip olmanız gerekir. Ne tip isimler alabilirsiniz bunu biraz açalım www.isminiz.com , www.isminiz.net , www.isminiz.org gibi uluslararası bir adres alabilirsiniz. Türkiye 'den bir adres almak istiyorsanız  www.isminiz.com.tr , www.isminiz.net.tr , www.isminiz.org.tr , www.isminiz.gen.tr gibi isimler alabilirsiniz. 

. Bu isimlere sahip olmanız için yapmanız gerekenler :  register.com veya networksolutions.com adresinden kredi kartı ile isminizi online olarak 2-3 dakika içinde satın alabilirsiniz. Bunun fiyatı 2 yıl için 70 dolardır. Bu yöntem sadece uluslararası adresler içindir. Türkiye için adres almak istiyorsanız (sonu .tr ile biten adresler www.isminiz.com.tr gibi )  www.nic.tr adresine bakın. Bunun fiyatı yıllık 50 dolar dır.  Unutmayın ki www.dental.com adresi ile www.dental.com.tr  adresi farklıdır. Bu iki adres farklı firmaların olabilir. İnternet üzerinde kendinize düşündüğünüz isim başkaları tarafından alınmışsa siz farklı bir isim bulmanız gerekiyor. Örneğin çok yaygın isimler çok uzun süredir başkalarının elindedir. Yaygın isime en iyi örnekler www.dental.com veya www.ibm.com olabilir. Sonuçta kendinize daha önce satın alınmamış adres bulmalısınız. Bu adresin dolu olup olmadığını önce test etmeniz gerekiyor. Bu adreslerin dolu olup olmadığını anlamak için register.com veya networksolutions.com (uluslararası isimler için) ve  adreslerini kullanabilirsiniz. Türkiye'den adres bakmak istiyorsanız  Nic.tr adresine göz atın

 

Satın alabileceğiniz boş olan internet adresleri

.

 
 

.