Arama motorları    

.
 

 Arama motoru nedir ?   

 

.

 
 

 .

Internet üzerindeki web sitelerini başlıklarına, açıklamalarına, anahtar kelimelerine ve içeriklerine göre indeksleyen bilgisayar programıdır. Genel amaç bilgi arayan kişileri en doğru şekilde  yönlendirmek ve internet sitelerine ulaştırmaktır.

İnternet üzerinde yüzlerce arama motoru (sitesi) vardır. Altta listede önemli olanlar görülebilir. Bu sayfalara girerek denemeler yapabilirsiniz. Bu adresler aslında arama yapmak için tasarlanmış internet sayfalarıdır. Diğer adreslerden farklı bir özelliği yoktur. Sadece içerik olarak farklı. Bu  sitelere bağlanın ve aramak istediğiniz kelime diye bir yer vardır oraya "dental" veya "dentistry" kelimelerinden birini  yazın ve ara tuşuna basın. ( genelde "search" kelimesi arama için kullanılır ) Karşınıza bir çok başlık çıkacaktır. Bunlardan bir kaçına girip bakın. Arama motorlarında aratacağınız bu iki kelime sonrasında  bir çok başlık çıkar bunlar binlerce olabilir. Zira "dental"  çok genel bir kavram bir çok konu başlığı ile karşılaşmanız normal. Arama motoru size çok fazla başlık bulsa bile ekrana ilk 10-20- 30 tanesinin gösterecektir. Daha sonraki konu başlıklarını göstermek için genelde sayfanın en altında "next"  veya " next 10 ", "next 20" gibi yazılar göreceksiniz. O tuşlara bastığınızda bir sonraki sayfadaki sonuçları görmüş olacaksınız.   

.

 
 

.

 

 Önemli arama siteleri    

 

.

 
 

 .

Genel aramalar için  arama motorlarından en başarılısı Google ,Yahoo  , Alltheweb ve Altavista dır. Bu siteler Türkçe karakterleri kabul ediyor. Diğer yabancı siteler için bunu söylemek çok kolay değil.

Dişhekimliğine ilişkin  özel aramalar yapmak istiyorsanız Atdental.com arama motoru   nu kullanabilirsiniz.

Tıp sektörüne yönelik özel aramalar için Medical World Search sitesi mevcuttur.

 

 
 

.

 

 Arama siteleri isimleri    

 

.

 
 

 .

Yabancı arama motorları

 

About

Alltheweb

Altavista

Excite

Google

Hotbot

 

Infoseek

Lycos

Mamma

Msn

Netscape

Webcrawler

Yahoo

Türk arama motorları

 

Adanzye

Arabul

Arama.com

Baybul.com

Bigglook.com

E-kolay

Google

Msn

Netbul

Arama programları

 

Copernic desktop search

Google ile arama

Webferret

 

 

 

Aramalarda kullanılabilecek kelime grupları

.

 
 

.