Arama motorları ve dişhekimliği kaynaklarına ulaşım    

.
 
 

 .

Belli bir konuda dünyada yapılan çalışmaları, oluşturulan siteleri  görmek, bu konudaki kişileri bulmak isterseniz bu engin çok büyük denizde belli bir mantıkla hareket etmeniz gerekir. Neler gerekli olabilir?  Üniversiteler ve buralarda yapılan araştırmalar, dünyadaki dental örgütler, dental şirketler, dental laboratuarlar, dental üreticiler, araştırma  geliştirme yapan birimler, internet üzerinden satış yapan firmalar, dişhekimliği  konusundaki kitaplar, dergiler  v.s. 

 

Bütün bu saydıklarımız bizim bir çırpıda aklımıza gelenler. Siz hayallerinizi zorlayıp bu listeye bir çok ek yapabilirsiniz. Bu bölümde bu bilgilere kolay ulaşmanın yöntemlerini araştıracağız. 

 

İnternette bildiğiniz belli bir adres varsa bu adresi kendi browserınıza yazarak bu siteye ulaşabilirsiniz. Örneğin:  www.dentalonline.net  yazıp bu siteye girdiğiniz  gibi adresini bildiğiniz yerlere doğrudan adresi yazarak ulaşabilirsiniz. Bu internette ki en basit yöntem.  

 

İnternette bilgiye ulaşmak için belirli bir adres bilmiyorsanız çok kullanılan bir kaç yol var.

 

 
 

..

 

 En basit anlamda site isimleri bulma   

 

.

 
 

 .

Dental hangi siteler olabilir?  Kendi konusunu hatırlatması için site isimlerinin belli bir mantığı olmak zorundadır. Örneğin konusu dental olan siteler bu kelimeyi çağrıştıracak bir isim bulmak zorundalar. İsim örneklerini neler olabilir ? İnternette genel kullanılan isimler www.isminiz.com , www.isminiz.net , www.isminiz.org olur. Bundan yola çıkarak dental siteler içinde  www.dental.com , www.dental.net , www.dental.org  bu isimlerle dental siteler çok büyük ihtimalle vardır. Bunun dışında hastalar kendilerine internet üzerinden dişhekimi aramak isterse düşüneceği kelimeyi aklınıza getirin dental dentist (İngilizce için), dishekimi, disci (Türkçe için).  Dişhekimliği ile ilgili diğer kelimeler dental source , dental net,  dental resource, dental web, dentist, dental lab bu şekilde olabilecek site isimlerini kendiniz türetebilirsiniz. Biz size bir kaç örnek yazdık siz bizim bu yazdıklarımıza çok daha yaratıcı fikirler ekleyebilirsiniz. Unutmayın ki siz de kendinize site yapacağınız zaman bu mantıkla hareket etme ihtimaliniz çok yüksek. Çok büyük ihtimalle dental bir sitenin ismi "XYZSAQ.COM " olmaz. Neler olabilir?  adental, interdent, dishekimi, dentnet , kendifirmaadınız.com, kendifirmaadınız.net . Yukarıda verdiğimiz örneklerden site isimleri türetilebilir. dishekimi.com, dental.com , dental.net  gibi bir sürü isim türetip bu adreslere bakabilirsiniz. Bu anlattığımız internette isimlerin anlamı ve en basit anlamda konu nasıl aranırın cevabı aslında. Bu yöntemle siteleri aramak çok ilkel bir yöntemdir. Ama unutmayın ki sizde kendi sitenize muhtemelen bu mantığı kullanıp isim vereceksiniz.

.

 
 

.

 

 Aramalarda dikkat edilecekler    

 

.

 
 

 .

İki farklı adres dentalresource.com  ve ~dentalresource.com  Tabii bu farklı kelimeler farklı adresleri gösterir. İnternet üzerinde sadece isimlerinin içinde "~" farkı olan siteler var dikkatli olun .

Site isimlerinde arada boşluk olmaz. 

Örneğin  "dental find.com" diye bir site adı olamaz bu isim ancak "dentalfind.com" veya "dental-find.com"  olabilir.

Ve adresler içinde sadece İngilizce harfler olabilir. "dişhekimliği.com" diye bir adres olmaz ancak "dishekimligi.com" adres olarak seçilebilir. Türkçe de bulunan "ğ  ı  ö  ş  ü  Ğ  İ  Ü  Ş  Ö" gibi harfleri internet adreslerinde kullanılmaz.

.

 
 

.

 
 

 .

İnternette dolaşırken hiçbir site adresi aklınızda yok, hangi sitelerin var olduğunu da bilmiyorsunuz. Fakat diş hekimliği ile ilgili siteleri dolaşmak istiyorsunuz. İşte arama motorları bu ihtiyaçtan doğmuştur.

 

Bu siteler artık internette sörf yapan kişiler için olmazsa olmaz bir araç olmaya başladı.  Bu sitelerin temel amacı bilgi arayan kişileri en doğru şekilde  yönlendirmek ve aradıkları internet sitelerine ulaştırmaktır. Bunlar internet üzerindeki web sitelerini başlıklarına, açıklamalarına, anahtar kelimelerine ve içeriklerine göre indeksleyen yapıdadırlar. Sahip oldukları teknolojiler itibarı ile kendi bilgisayarınızda yapacağınız aramadan daha hızlıdır. Hem de tüm interneti tarayarak doğru bilgileri ekranınıza getirirler.

 

 
 

.

 

 Hangi arama motorları var ?     

 

.

 
 

 .

İnternet üzerinde yüzlerce bilgi tarayan siteler mevcuttur. Bunların içinden size faydalı olabilecekler :    google.com.tr , yahoo.com clusty.com , alltheweb.com , altavista.com dır. Bu sitelerde Türkçe karakter problemleri yaşamazsınız. Bunların dışında dünyada bir çok site var ; fakat bunlarda Türkçe karakterlerde sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Diş hekimliğine ilişkin  özel aramalar yapmak için atdental.com veya dentalgate.com adresleri kullanılabilir. 

 

Tıp sektörüne yönelik özel aramalar için Medical World Search  sitesi mevcuttur.

 

Bu sitelere alternatif olabilecek yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımlar çeşitli internet sitelerini tarayarak kendi bilgisayarınızdan sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Bunlara örnek:  Copernic Desktop Search   , Google desktop search   , WebFerret  dir . 

 

 
 

.

 

 Popülerliği giderek artan bir arama motoru google    

 

.

 
 

 

Google son birkaç yılda çok hızlı yükselen bir değer olarak karşımıza çıktı. Bizlere gösterdiği sonuçlar itibarı ile bunu da hak etmiyor değil. Google ' da tarama yapmak için, sadece tanımlayıcı birkaç kelime yazıp 'enter' tuşuna basmak muhtemel sonuçların listesini almak için yeterlidir. Google büyük-küçük harfe duyarlı değildir. Yani ‘ENDODONTİ’ ve ‘endodonti’ aramalarda aynı sonucu verir.

Google aranan tüm terimleri içeren sayfaları getirir. Terimlerin arasına "and" kelimesi eklenmesine gerek yoktur. Aramayı daraltmak için daha çok terim eklemek yeterlidir.

Sadece belirleyebileceğiniz bir sitede tarama yapmak için  ‘site: aranacaksiteadı aranacakkelime’   şeklinde kullanmanız mümkün.  Örneğin: dentalonline.net sitesinde diş hekimliği kelimesi geçen sayfaları görmek için   ‘site: www.dentalonline.net diş hekimliği’  yazmak yeterlidir.

Kendi sitenize kimler link vermiş bunu öğrenmek için ‘link: sitenizinadı’  yazılabilir.   Örnek:  ‘link dentalonline.net’  

Aramadan belli kelimeleri çıkartmak:  Aramalarda  bazı kelimeleri içinden çıkartabilirsiniz. Yani belli kelimeler geçsin, belli kelimeler de o sitede olmasın diyebilirsiniz.  Bana içinde ‘diş hekimliği’ kelimesi geçen ve aynı anda ‘Laboratuvar’ kelimesi geçmeyen siteleri göster demek için   ‘diş hekimliği –laboratuvar’ şeklinde yazmak yeterlidir.

.

 
 

.

 

 Akademik aramalar      

 

.

 
 

 .

Google ile sadece akademik kaynaklara ulaşmak mümkün. Ticari içerikleri ayıklayarak, sadece akademik içeriği gösterebilir. Aranan bir sözcüğü, kavramı veya kişinin akademik kaynaklarda nasıl referans verildiğini gösteren motor, bir anlamda kütüphaneleri internete taşımış oluyor. Bu özelliği kullanmak için scholar.google.com adresi  kullanılabilir.  

.

 
 

.

 

 Ürün aramak     

 

.

 
 

 .  

Dijital fotoğraf makinesi , ağız içi kamera gibi ürünleri  aramak ve fiyat karşılaştırmak için Google dan faydalanılabilir. Bu özelliği kullanmak için google products  adresi kullanılabilir.  

.

 
 

.

 

Gelişmiş  seçenekler     

 

.

 
 

.

 Sadece resim aratmak için ‘images’ isimli alternatifi seçip belli bir konuda tarama yapmak mümkündür.

 

 

 

Google da sadece özel bir dosya türü aratmak mümkündür. Bu dosya biçimleri Adobe Portable Document Format, Adobe PostScript, Lotus 1-2-3, Lotus WordPro, MacWrite, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Microsoft Word, Microsoft Works, Microsoft Write, Rich Text Format,  Shockwave Flash,Text   dir.

Bir konuda sunu hazırlamanız gerekiyor. Bu sunu benzeri bir çalışmayı daha önce dünyada muhtemelen birileri yapmıştır. Bu çalışmaları görmek için bu özelliğe ihtiyacınız olacaktır. Muhtemel  dosyaları bulma örnekleri: 

Pedodonti ile ilgili Adobe Acrobat Pdf  dosyası aratmak için   ‘pedodonti  filetype:pdf’    

İmplant ile ilgili Microsoft Word dokumanı aratmak için   ‘implant filetype:doc’     

Cerrahi konusunda Microsoft Excel dokumanı aratmak için  ‘cerrahi filetype:xls’     

Protez konusunda Microsoft PowerPoint  dokumanı aratmak için  ‘protez filetype:ppt’      

Ortodonti ile ilgili Rich text  format dokümanı  aratmak için  ‘ortodonti filetype:rtf ‘   

  

Gelişmiş yöntemler :

'Gelişmiş arama' isimli buton genelde aramanızı sınırlamaya yöneliktir.

 

         

 

Dil seçimi: Sadece belli dillerde aramalarınızı yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle 'gelişmiş arama' ekranına girip Dil kısmından bir dil seçmek gerekir.

 

Zaman seçimi: Son üç ayda güncellenmiş sayfalar üzerinde tarama yapmak için ‘gelişmiş arama’ bölümüne girip  ‘Tarih’  yazan kısmı değiştirmek yeterlidir. 

 

Resim aratmak: Sadece resim aramak için önce ‘grafik’ tuşu seçilmelidir. Ardından aramak istediğiniz kelime veya kelime grubu yazılmalıdır. Örneğin : ‘dental’ Bunun anlamı sadece ‘dental’ kelimesi ile ilgili tüm resimleri göster demektir.

 

 

User grupları taramak:  ‘Gruplar’ seçeneği seçilip bir anahtar kelime yazmak user gruplarda arama yapmak için yeterlidir.

 

Dizinlerdeki  aramalar : ‘Dizin’ tuşunu seçip aranacak anahtar kelimeyi yazmak bu dizinlerde aramanız için yeterlidir. 

 

Bire bir aynı kelime grubu veya deyim aramak:

Eğer tam olarak bir deyim aranacaksa   bu deyim tırnak içinde yazılır. Örnek:  “diş hekimi” kelime grubunu yazmak sadece bu iki kelime yan yana geçtiğinde bul demektir.

 

Ölçü birimlerini çevirme: Aranacak kelime kısmına 16 feet yazın entere basın 16 feet = 4.8768 meters sonucunu göreceksiniz. Veya 15 inch in centimeters yazın 15 inch = 38.1 centimeters sonucunu göreceksiniz.

 

Google ı hesap makinesi gibi kullanmak:   6*12–5 yazın enter a basın sonucu ekrana çıkacaktır.

 

Google da film aramaları nasıl yapılır ?  İstediğiniz bir filme ilişkin bilgileri bulmak için ‘movie: filmadi’  yazın.

Örnek: 'movie: red pill blue pill'

 

Haberleri taramak için news.google.com adresinden haber başlığını yazmak yeterlidir. Örneğin ‘implant’ kelimesini bu sitede bulunan aranacak kelime yerine yazmak tüm implant konusundaki haberleri görmek için yeterlidir.

 

Yukarıdaki bilgiler yabancı kaynaklı sitelerin çözümleri üzerine idi. Türkiye de geniş kapsamlı aramalar  yapabilecek bir site bulunmamakla beraber aramanet.com u incelemenizi öneririz.  Bunun yanında birçok dizin mevcuttur. Bu dizinlerde kategorik bilgiler bulunabilir. Örnek Türk dizinleri :  aradur.com   arama.cc   aramanet.com websayfalari.com  siberbul.com   hemenbul.com    dizin.cc    arama.com   arama-tr.com   netbul.com  dır.

 

İnternet üzerindeki tüm arama motorları listesini searchengineguide.com adresinden bulabilirsiniz.  

.

 
 

.
 

 Arama motorlarında diş hekimlerinin işine yarayabilecek kelime grupları     

 

.

 
 

 .  

Dişhekimliği 

dentistry, dental 

Dişhekimliği ile ilgili haberler

dental news 

Dişhekimliği ile ilgili yayınlar, makaleler

online dental journal, dental journal 

Dişhekimliği ile ilgili seminerler

dental seminars  symposia 

Sürekli kurslar, seminerler

dental continuing education  educative dental sites

Toplantılar, fuarlar

dental meetings 

Diş hekimliği yazılımları

dental software, practice management software, dental management system,  clinical management software 

Ağız içi kamera

intra oral camera  - intraoral camera – intra-oral camera

Laboratuar yazılımları 

dental lab software 

Dental kamera, rontgen cihazı, ve bunların yazılımları 

dental radiology, intra oral digital-X-Ray system , dental panoramic , RVG

dental ürünler 

dental products, dental care products 

dental ürün üreten firmalar

dental manufacturers 

dental ilaçlar

dental drugs 

implant ürünleri  satanlar

endodontik malzeme satanlar

peridontoloji ürünleri satanlar

implant supplies

endodontic supplies

periodontic supplies

dental okullar

dental schools  

dental dizinler

dental directory

diş hekimliği üzerine araştırmalar

dental research 

diş hekimliği üzerine web sayfası yapanlar

dental web services 

dişhekimleri dernekleri

dental society 

dişhekimleri kurumları

dental association 

diş hekimliği kaynakları

dentistry resources 

dental laboratuarlar 

dental laboratory 

implantla ilgili

implantology, dental Implantology 

endodonti

endodontics dentistry  

kozmetik dişhekimliği

cosmetic dentistry  

estetik dişhekimliği

esthetic dentistry  

ortodonti

orthodontics  

pedodonti 

pediatric 

periodontoloji

periodontics  

dental hijyen

dental Hygiene 

.

 
 

.
 

 Siteniz varsa yaygınlaştırın      

 

.

 
 

 .

Yukarıda  anlatılanlar bilgi arama yöntemleri idi. Eğer kendi siteniz varsa bu siteyi internette kolay bulunabilir hale getirmeniz gerekiyor. Kimse sizin siteniz internette bir yerlerde dururken gelip ziyaret etmez. Bir web siteniz varsa verdiğiniz emeklerin boşa gitmemesi için sitenizi tanıtmanız gerekir.

 

Tanıtmak için bir kaç yol var.

Bunlardan en önemlisi arama motorlarına sitenizi kayıt ettirmeniz. Site içinde listesi verilen arama motorlarına sitenizi kayıt ettirmeniz halinde daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Bu sitelere  kayıt olurken arama sitesi size kendi sitenizi tanımlamanızı isteyecektir. Tanım yaparken "dental" , "dentistry", "dişhekimi" gibi kelimeleri kullanarak tanım yapmayı ihmal etmeyin. Çünkü dişhekimi arayan bir kişi bu sitelere girdiğinde muhtemelen yukarıda yazdığımız kelime veya kelime gruplarından birini kullanacaktır.  

 

Büyük tanınmış sitelerin listelerine dahil olmak. 

 

İlginç olabilecek tanıtım yöntemlerinden biride sizle aynı işi yapmayan (size ticari olarak rakip olmayacak farklı veya paralel sektördeki ) sitelerle anlaşıp herhangi bir ücret ödemeden link değişimi yapmaktır. Örneğin farklı bir konuda sitesi bulunan kişilerle anlaşıp onlarla reklam değişimi yapabilirsiniz. Bu sayede anlaştığınız kişi veya site sayfalarında sizin sitenizin  reklamını alır, sizde o sitenin reklamlarını aynı sürede kendi sitenizde yer verirsiniz. 

.