Donanım satın alırken    

.
 

 Nasıl bir bilgisayar  

 

.

 
 

 .

Eğer çok fazla bilgisayar bilmiyorsanız markalı bilgisayar alın. Bilgisayar konusunda deneyiminiz , bilginiz varsa kendi seçeceğiniz parçalarla toplama makine almanızı öneririz. Toplama yada noname denen bilgisayarları birleştirirken parçalar arasında uyumsuzluk olabilir.  Bu tip makineleri  bir yada 2 kişinin çalıştığı yerlerde yapılır, genelde çok iyi test edilmez ve siz hep o kişilere bağlı kalırsınız.

 

Kendi başınıza bilgisayarda çıkabilecek problemleri çözebilecek düzeyde bilgisayar bilginiz yoksa markalı bilgisayarları tercih etmenizde yarar olabilir.  Bilgisayar modelleri sürekli değişmektedir. Ve sürekli daha iyi özelliklerde bilgisayar piyasada satılmaktadır. Sizlere örnek olması için 2 değişik konfigürasyon örneği veriyoruz. Bu donanımın benzerini satın alabilirsiniz. örnek bilgisayar konfigürasyonu Bilgisayarın içinde ki parçaların ne işe yaradığını ve o parçalarla ilgili ayrıntılı bilgi için  Bilgisayar parçaları ile ilgili notlar bölümünü okuyabilirsiniz. 

 

Bilgisayar alırken :

 

Kişilerle değil kurumlarla muhatap olun. Kişilere göre kurumlar daha garantidir. 

  

Bilgisayarı nazınızın geçeceği kişilerden alın. İlerde çok basit bir problem için günlerce makinenizi kullanamayabilirsiniz. Bir bilgisayarcının  belki de bir kaç dakikada çözebileceği bir problem için günlerce beklememek için güvendiğiniz birilerinden alın.  Bilgisayar almadan önce çevrenizde bilgisayarı iyi bilen kişilere danışabilirsiniz. Çevrenizde daha önce bilgisayar almış ve bu konuda deneyimi olan dişhekimi arkadaşlarınızın bildiği daha önce denediği firmalardan almanız kısmen riskinizi azaltır.

  

Kullanmayacağınız özellikler için boşuna para ödemeyin.  Örneğin bir diş hekimi için 64 MB ekran kartı ile 32 MB ekran kartının pratikte hiç bir farkı yoktur. 1 GB RAM in yukarısındaki hiç bir belleğin pratikte anlamı yoktur. Normal olarak bilgisayar kullanan bir diş hekiminin 40 GB ın üzerinde hard disk gereksinimi olması çok zordur. Boşu boşuna yüksek miktarlarda hard disk alıp para harcamayın.

  

Bilgisayar alırken fiyata duyarlı olmak yerine hizmete ve kaliteye duyarlı olmak çoğu zaman  sizi çok daha fazla karlı çıkartır. 

  

Fazla bilgisayar bilmiyorsanız mutlaka markalı bilgisayar alın. Markalı bilgisayarlardan tavsiye edebileceklerimiz: HP, Compaq

  

Bilgisayar almadan önce bir kaç yerden fiyat alarak o ürünün piyasada satılan ortalama fiyatını öğrenmeyi deneyin. 

   

Bilgisayar alırken lisanslı virüs programı da satın alın. Bu size yaklaşık 50-60 dolar maliyet getirecektir. Satın almak istemiyorsanız internetten deneme sürümlerini makinenize yükleyin. Tavsiye edeceğimiz virüs programı : Norton Antivirus 

    

Eğer notebook alacaksanız size gerekli olan donanımı bir kerede alın. Daha sonradan alınan notebook parçalarının fiyatları normal bilgisayar parçalarına göre 3,4  misli pahalı  olabilir.  Notebook için sizlere Toshiba ve HP yi tavsiye edebiliriz. 

  

Markalı normal bilgisayarlara sonradan eklenebilecek parçalar pahalı olabilir. Özellikle RAM fiyatları markalı bilgisayarlar için çok pahalıdır. Bu tip bilgisayarlarda makine içinde zamanla çok fazla değişiklik yapmamanız önerilir.( Fiyatları pahalı olduğu için) Video capture kart ı, ses kartı , CD-ROM gibi bilgisayarın içinde temel olarak bulunması gerekmeyen parçalarda böyle bir açmaz yoktur. İşlemci değiştirmek , RAM eklemek gibi durumlarda markalı makineler çoğu zaman size çok maliyet getirebilir. 

  

Unutmayın ki bilgisayarı aldığınız gün zarar etmeye başlıyorsunuz. Makineniz sizin aldığınızdan 1 ay sonra belki de % 10 daha ucuza satılacaktır. Bunu için kendinize yeter bir makine alın yukarıda da belirttiğimiz gibi kullanmayacağınız özellikler için para ödemeyin.

  

Bilmediğiniz işinize yaramayan programları makinenize yükletmeyin. Sadece kullanacağınız programlar makinenizde olsun. Makinenize yüklenen her program makinenizin performansını biraz düşürür ve makinenizde problem çıkma riskini arttırır.

  

Kopya program kullanmayın.

  

Size fikir vermesi için örnek donanım :

Makine örnek 1 :  P IV 2.4 GHz işlemcili 128MB RAM li  bir makine 

Makine örnek 2 :  P IV 3.0 GHz işlemcili 256 MB RAM li  bir makine 

Hangisi daha hızlı çalışır? Örnek 2 deki makine normal de daha hızlı çalışır. Bu örnekte olduğu gibi boşu boşuna işlemciye çok para ödemeyin. 

 

Makinenizde RAM min çok önemli olduğunu unutmayın.  Alacağınız makinede RAM i yüksek tutun . ( 512 MB veya üstü ) Performansını arttırmak için önceliği RAM e verin

  

Bilgisayar sektöründe kar marjları çok düşüktür.  Örneğin bir bilgisayar şirketi 1000 dolara mal ettiği bir bilgisayarı 1050 dolara kullanıcıya satmaya çalışmaktadır. 50 dolar için bu işi yapan bir sürü firma olduğuna göre bu kadar çok rekabetin yaşandığı sektörde kullanıcılar iyi hizmet alabilirler mi ?  Bilgisayarınızı aldığınız kişinin kar oranı düştükçe sizinde hizmet alma ihtimalinizin düşeceğini hiç unutmayın. Unutmayın ki bir firma size sadece kar ettiği kadar hizmet verebilir. Bilgisayar sektöründe ki temel sorunlardan biri bu ve siz bu sorunlardan dolayı ortada kalabilirsiniz. Size sattığı bilgisayardan sadece 50 dolar para kazanan bir firmanın ileride sizin probleminiz çıktığında size gelip probleminizi çözme ihtimali çok düşüktür. Yol paraları + şirketlerin genel giderlerini hesapladığınızda firmanın bu işten kar elde etmesi için sizin  bir daha hiç probleminizin çıkmaması gereklidir. Tabii mutlaka ilk kurulduğunda acemiliğinizden dolayı bilmediğiniz anlamadığınız yerlerin olabileceğini ve bazı ufak tefek hataları yapabileceğinizi düşünürseniz çok düşük kar marjı ile çalışan firmalardan ürün almak tehlikeli ve sizin için karlı olmayabilir.

  

Bilgisayar almadan önce hangi yazılımları kullanacağınızı düşünün ve bu yazılımların sistem gereksinimlerini mutlaka göz önüne alın.

  

Bilgisayarınıza işinize yaramayan kullanmayacağınız programları yükletmeyin. Bazı bilgisayarcılar kullanıcıya iyilik olsun diye ellerindeki tüm programları satın alınan bilgisayara yüklerler. Gerçekte yüklenen her program sizin için ileride başınıza dert olabilir. Makinenizin performansı çok fazla program yüklenmekle bir miktar düşebilir. Ve programların yanlış kullanımından dolayı makinenizde sistem hatalarına yol açabilir.

Profesyonel iş bilgisayarınızda oyun oynamayın. Oyun oynamak istiyorsanız o iş için ayrı bir bilgisayar düşünün. Dünya üzerinde en çok elden ele dolanan programlar tipi oyun programlarıdır. Unutmayın çok el değiştiren programlarda virüs olma olasılığı artar. 

.

 
 

.

 

 Bilgisayar ve donanımları satıcıları    

 

.

 
 

 .

Taksitle bilgisayar ve donanımı alınabilecek internet siteleri / firmaları

 

Ucuza bilgisayar ve donanımı alınabilecek siteleri / firmaları

           
Btdepo Data  Kontroldata   Multimedia Yonsis
           

 

Örnek bilgisayar konfigürasyonu

Bilgisayar parçaları hakkında bilgiler

 

 
 

.