Genel yazılar    

. 
 

 Diş hekimleri için internet bilgileri    

 

.

 
 

 

Dünyada 2006 yılı sonu itibarı ile 100 milyon web sitesi bulunuyor. Sadece 2006 yılında 27,4 milyon yeni internet sitesi eklendi.  

Yaşam ve koşullar çok hızlı değişiyor. Yıllar önce mektup diye hayatımızda önemli bir olgu vardı. Fatura ve resmi evraklar dışında posta kutumuzda fazla bir şey görmüyoruz. İnternet in ezip geçtiği ilk sektörlerden biri de posta sektörü oldu.

Piyasanın koşulları ticaret yapan her kurumu ve kişiyi web sayfası sahibi olmaya zorluyor. İnternet ortamı ile tanışmamış e-mail adresi olmayan diş hekimi muhtemelen kalmamıştır.  Daha birkaç yıl önce internet sitesi yapmayı gündemine alan kurumlar ve kişiler artık arama motorlarında üst sıralarda yer almaya gayret ediyorlar.

İnternet üzerinde milyonlarca insan her gün sörf yapıyor, milyonlarca şirket kendi  ürünlerini tanıtıyor, satış yapıyor. Hala internet siteniz yoksa sizde kendinizi, kliniğinizi internet üzerinde tanıtabilirsiniz. Kendi web sayfanızı hazırlayabilir veya profesyonel bir yardım alabilirsiniz.  Bu hem bir zorunluluk hem de gereklilik olmaya başladı. Birkaç yıl önce internet sitesi sahibi olmak prestij iken şu anda bu bir ihtiyaca dönüştü.

Bir diş hekimliği sayfası neler içerir?    

Size ait bilgiler bu sayfalarda bulunabilir. İsim, klinik tanıtımı, telefon numaraları, adres bilgileri, muayenehanenin krokisi gibi temel bilgiler içerebilir. Hastalara eğitim amaçlı bilgiler yazılabilir,  resimlerle anlatımlar güçlendirilebilir.  Fiyatlar, ödeme koşulları, ilk randevu talepleri eklenebilir.

Daha önce yaptığınız tedavilerde hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası ağız görüntülerini aldıysanız internet sayfanız kanalıyla bunları tanıtabilirsiniz. ( Fazla kanlı görüntüler hastalara itici gelebilir. ) Yukarıdakilere kendi yaratıcılığınıza bağlı olarak birçok ek yapabilirsiniz.

İnternet sitesi hazırlarken çok fazla teknik detaya girmeden mümkün olduğunca basit anlatımlar kullanmak daha başarılı sonuçlar verebilir.  Sitenin oluşması esnasında hitap edeceğiniz hasta profiline benzeyen birkaç kişiye siteyi göstermenizde fayda olabilir. Bu suretle bilgilerin anlaşılabilir olup olmadığını test etmeniz mümkün olur. 

Özellikle işçiliğin ucuz olduğu ülkemizde yurtdışından gelebilecek hastalar için İngilizce bir sayfa yapabilir ve maliyetlerini çok kolay çıkartabilirsiniz.

 

İnternet üzerinde site yapmak için gerekenler  

Site hazırlayabilmek için yazılım gerekir. En popüler site hazırlama yazılımı Microsoft Frontpage 2003  dir. Bir tek bu program size site hazırlamak için yeterlidir. Frontpage iyi bilgisayar bilmeyen kişiler için en ideal site hazırlama programıdır. Piyasada Frontpage anlatan bir kaç tane Türkçe kitap mevcuttur. 

Eğer kendiniz site hazırlamakla uğraşmak istemiyorsanız tanıdığınız bir web tasarımcıdan profesyonel destek alarak çok daha başarılı işler çıkartabilirsiniz. Site hazırlama fiyatları 250 dolar ile 5000 YTL arasında değişebilir.

Profesyonelce hazırlanmış sitelere örnek: confi-dent.net, cosmodent.com.tr, dentan.com,  dentrium.com dir.  

Hazırladığınız siteyi internette nerede saklayacaksınız?  İnternet üzerinde kendi sitenizi tutabileceğiniz yerler var. Bu işi yapanlara hosting firmaları denir. Bu hosting firmalarından yer satın almanız gereklidir.

İsminizi internet üzerinde nasıl kayıt ettirebilirsiniz?  

Sürekli ve ciddi bir web sayfası için önce kendi kliniğinizin ismini kayıt ettirmeniz gerekir. (www.isminiz.com gibi).  Firma adına internet üzerinden sahip olabilmek için yapmanız gerekenler: register.com veya networksolutions.com adresinden kredi kartı ile isminizi online olarak birkaç dakika içinde satın alabilirsiniz. Bunun bedeli yıllık 10 dolar civarındadır.  Bu yöntem sadece uluslararası adresler içindir. Sonu ‘.tr’ ile biten Türkiye’ye özgü adres almak istiyorsanız www.nic.tr adresini kullanabilirsiniz. Bunun fiyatı yıllık 25YTL civarıdır.  Unutmayın ki www.dental.com ve www.dental.com.tr adresleri farklıdır. Bu iki adres farklı firmaların olabilir. İnternet üzerinde kendinize düşündüğünüz isim başkaları tarafından alınmışsa siz farklı bir isim bulmanız gerekir. Yaygın isimler çok uzun süredir başkalarının elindedir. Yaygın isime en iyi örnekler www.dental.com veya www.ibm.com olabilir. Bir adresin dolu olup olmadığını önce test etmeniz gerekiyor. Bu adreslerin dolu olup olmadığını anlamak için whois.org ,  register.com veya networksolutions.com (uluslararası isimler için) adreslerini kullanabilirsiniz. Türkiye'den adres bakmak istiyorsanız  www.nic.tr adresine göz atın

Arama motorlarına kayıt

Sahip olduğunuz internet sitesini mutlaka arama motorlarına kayıt ettirmelisiniz. Aksi takdirde kimsenin bilmediği bir site olarak durur.  Bilgisayarının başına oturan bir kimse bir arama motoruna girip anahtar kelimelerle site bulmaya çalışır. Bu kelime bazen ‘diş kliniği’  bazen de sizin isminiz olabilir. En yaygın arama motoru google.com dur. Google.com sitesine kendi sitenizi ilave etmek için google.com/addurl adresi kullanılabilir. 

İnternette neler yapılabilir?    

Diş hekimliği ile ilgili dergilere, kütüphanelere, ürün satıcılarına, satın alınacak herhangi bir ürünün detaylarına ulaşabilir. İnternet üzerinde belli bir konu üzerinde araştırma yapılabilir. Bu konuda kolaylıkla kaynak bulunabilir. Büyük kütüphaneler bilgisayarın ekranına getirilebilir.  

Satın alınacak bir ürün için fiyat araştırması yapmak, bu ürünle ilgili deneyimi olan diğer meslektaşların deneyimlerini öğrenmek mümkündür.

Kişilerle mesajlaşabilir. En basit mesaj gönderme yöntemi e-mail dir. Bunun dışında uygun yazılımlar bilgisayarda yüklü olması koşulu ile görüntülü veya görüntüsüz olarak karşılıklı sohbet etmek mümkündür. Yurtdışında veya yurtiçinde tanıdığınız veya tanımadığınız insanlarla internet üzerinde görüşebilirsiniz.  

İnternete nereden başlanmalı?    

Dental konularda araştırma yapmak ya da günün belli bir zamanı internette diş hekimliği ile ilgili konularla  geçirmek için en kolay yer Dental dizinlerdir. Ayrıca dental dizinler diş hekimliği ile ilgili konuları derli toplu sundukları için sizin internette en iyi kaynaklarınızdan biri olabilir.   Dünyada popüler dental dizinlere örnek: dentalworld.org , webdental.com , dentalsite.com dur.Diş hekimliği ile ilgili kaynaklara ulaşmanın bir diğer kolay yolu arama motorlarıdır. En popüler arama motorları google.com.tr, yahoo.com dur. Ürün fiyatlarını öğrenmek ve alışveriş için: henryschein.com, net32.com, e-dental.com, pearson-dental.com sitelerinden faydalanabilinir. Dental ürün satıcıları, Dental kitapları, iş bulma sitelerini, bilimsel süreli yayınları, okulları, diş hekimliği ile ilgili popüler kurumları, online eğitim veren şirketleri, dental yazılımları ve bunun gibi bir çok kaynağı bu sitelerde bulunabilir. Genelde internette yaygın dil İngilizcedir. Son yıllarda Türkçe kaynaklarda ciddi bir artış vardır.  

İnternet virüslerine dikkat!    

İnternette dolaşırken, e-mail alırken virüslere dikkat gerekir. Nereden geldiği bilinmeyen e-mail leri açmamakta fayda vardır. Bütün anti virüs programları internet üzerinden gelebilecek virüslere karşı duyarlıdır. Mutlaka bir virüs programı satın alınılmalıdır. Norton Anti virüs bunlara iyi bir örnektir. Anti virüs programları internet üzerinden edinilebileceği gibi bilgisayar marketlerinden de satın alınabilir.  

İnternette nerdeyse virüsler kadar etkili bir diğer tehlike spy programlardır. Bunlardan kurtulmanın en kolay yolu makinenize Ad-aware isimli yazılımı yükleyip sürekli güncellemektir. Özellikle Windows 98 işletim sistemi ile internete girilen bilgisayarların spylara karşı fazla koruması yoktur. Windows Xp kullanıcılarının bilgisayarlarına service pack 2 yüklü olduğuna emin olduktan sonra internete girmelerini öneririz.

Bu yazı Dental medya Dergisinde Kasım 2006 sayısında yayınlanmıştır.

 

 
 

.

 

 Teknoloji ile yaşamak   

 

.

 
 

 .

Hiç düşündünüz mü?  Teknolojiyi kullanma bedeli nedir?  Ne kadar sıklıkla yeni teknolojiyi almak gerekir?

 

Bilgisayar alırken biliyorsunuz ki bir yıl geç alsanız çok daha iyi bir ürünü çok daha ucuza alacaksınız. Bir yıl sonra muhtemelen bugün satın aldığınız bilgisayar modeli piyasada satılmıyor olacak.

 

Ağız içi kamera satın alırken 1–2 yıl sonra daha ucuz ve daha iyisi olacağı çoğu kişinin aklından geçiyordur. Yedi - sekiz yıl önce 5000 – 6000 dolar mertebesinde olan fiyatlar şimdi 700 – 2500 dolar arasında değişmeye başladı. Peki, 3–4 yıl sonra ağız içi kamera fiyatları ne olur? 200 – 300 dolarlara iner mi?

 

Bu kaygılar doğru.  Aslında hepimiz teknolojiyi satın aldığımız gün zarar da etmeye başlıyoruz. 

 

O zaman almamak mı lazım?  Veya ne zaman almak gerekir?

 

Burada en kolay alınacak referans fayda. İşime yarıyor mu? Bu teknoloji bana mesleğimde ne fayda sağlar. Onun parasını çıkartabilir miyim?  Kısaca sağlanacak toplam fayda nedir? Bu tip sorulara cevap aramak çoğu zaman kişileri teknolojiye daha da yakınlaştırır.

 

İhtiyacınız kadar alın fazlasını almayın!

Teknoloji üretmek de tüketmek de aslında pahalı bir iştir. Alacağınız bir üründe bir kaç özellik daha olsun isterseniz normal fiyatının çok üstünde bir bedel ödemeniz gerekebilir.

Piyasada çok satılan bir taşınabilir bilgisayar markasının 1000 dolar ile 4000 dolar arasında değişen fiyatlarını bulabilirsiniz. Fark nerede? Fark ayrıntılarda.  Peki, en uygunu sizin için hangisi? İşte bu soruya cevap vermek çok kolay değil. Zira önce sizin ihtiyaçlarınız, bilgisayardan beklentileriniz neler? Bilgisayarı hangi amaçlar için kullanacaksınız ? Bu soruların cevapları sonucunda sizin için en uygun olan ürün ortaya çıkabilir.

 

Benzer durum dijital fotoğraf makinelerinde var. Kaliteli bir markaların 250 dolar ile 5000 dolar arasında değişen fiyatları var. Aslında hepsi fotoğraf çekiyor. Hangisi size uygun olan ? En optimumu hangisi? Gerçekten ihtiyaçları belirlemek çok kolay değil. Birde bildiğiniz acı bir gerçek var. Belki de satın almak istediğiniz ürün bir iki yıl sonra piyasada olmayacak. Bunların yerine çok daha iyileri daha düşük bir fiyata satılıyor olacak.  

 

Bu tip ürünlerde ileriyi düşünüp çok iyisini almak yerine ihtiyacınız kadar olanı almak çok daha akıllıcadır. Teknolojiyi satın alırken ileriye dönük düşünülmez teknolojinin bir iki yıl sonra nasıl bir ufuk açacağını kestirmek çok kolay değildir.

 

Satın alınan ürünün verimli kullanılması  

Satın alınan bir ürünün verimli kullanılması için öncelikle doğru ürünün tercih edilmesi gerekir. Doğru belirlenmemiş bir ürün baştan sizin veriminizi etkiler. Örneğin Windows XP kullanmayı düşünen bir kişi öncelikle o işletim sisteminin gerektirdiği donanımı satın almak zorundadır. Daha düşük bir konfigürasyonla alınmış bir bilgisayar sorunlara yol açabilir.

 

Bir tek bilgisayar almakla bu iş bitmiyor. Kullanacağınız yazılımlara hatta ek donanımlara para ödemeniz gerekecek. Bu ürünlerin kullanımı sırasında sorunlar çıktığında uzman bir kişiye danışıp ücret ödeyeceksiniz. Belki profesyonel bir danışmana sürekli ihtiyaç duyacaksınız. Bunların hepsi maliyeti arttıran parametreler.  

 

Teknolojiyi satın almak yetmez kullanmasını da bilmek gerekir. Alınan ürünün kullanımını öğrenmek için 1–2 saatten başlayan 10–15 güne kadar varabilecek bir eğitim almak gerekebilir. Veya çevrede bu işi bilen bir kişi den bunu öğrenmek gerekebilir. Aksi taktirde ürününün bazı özellikleri tam anlamıyla kullanılamayabilir. Bu da ödediğiniz paranın karşılığını tam olarak alamamanız anlamına gelir.

 

Satın alınan bir ürün yenisi ile ne zaman değiştirilmeli?

Satın alınan bir ürünü yeni çıkan daha iyi bir modeli ile değiştirmek için ne kadar beklemek gerekir? En az bu ürünün satın alma maliyeti kadar fayda sağlamadan o ürün değiştirilmez. Kısaca bu ürünün parasını çıkartmak gerekir. Diş hekimi için alınan bilgisayar en az 2–3 yıl kullanılmalıdır. Her yıl yeni bir bilgisayar satın alan bir hekim muhtemelen zarar eder.  

 

Sonuç:

Teknolojide en iyi ya da çok iyi denen cümleler aslında zamana bağlı kavramlardır. Bugün çok iyi olan bir ürün 3–4 ay sonra tahtını bir başka çok iyiye kaptırabilir. Her zaman en iyiye sahip olmak genelde maliyetli bir düşünce biçimidir. Teknolojiyi verimli kullanmak en az satın almak kadar önemlidir. Bu da genelde satın alınan teknolojik ürünün kullanımını ve pratikteki anlamını iyi kavramakla olur.

 

Bu yazı Dental medya Dergisinde Nisan 2005 sayısında yayınlanmıştır.

 

 
 

.

 

 Yazılımda süreklilik   

 

.

 
 

 .

İlk PC lerin piyasaya çıkmasından bu yana 22 yıl geçti. Bilgisayar programlarının hekimlerin hayatlarının bir parçası olması yaklaşık aynı zamanlara denk gelir.  

 

Bu zaman aralığında bir çok yazılım gördük. Bunların sayısı tahmini otuz civarıdır.  Şimdiye kadar diş hekimliği yazılımı satın almış olan kullanıcıların en az yüzde ellisinin programını satın aldıkları firmalara bir süre sonra ulaşamadıklarını düşünüyoruz. Bu çok ciddi bir rakamdır. Bu sektörün ne kadar problemli olduğunu kolaylıkla göstermektedir. Bu işten en çok yazılım kullananlar zarar görmektedir.

 

Ne oldu da  bu firmalar ayakta kalamadı.

 

Nedenler :

 

1. Emeğin ülkemizde çok fazla para etmemesi. Program satın alan veya satın almak isteyen kullanıcıların bir çoğu bu emeğe fazla para ödeme niyetinde değiller. Bu ister istemez program üreten, bunlara teknik destek vermeyi düşünen firmaları yolun başında bu pazarı terk etmeye zorluyor.

 

2. Firmaların kendine bir uzmanlık alanı seçip o alanda uzun yıllar çalışmaması ve verdiği emeği çok hızlı biçimde paraya çevirme telaşıdır.

 

3. Bilgisayara meraklı bir diş hekimi ile bilgisayarcı olan hastalarından birinin bir araya gelip hemen bir diş hekimliği yazılımı organizasyonu kurması. Yazılan bu yazılımların hemen tanıdık birkaç kişiye tavsiye edilmesi, piyasada tutunmaya çabalama dönemi. Ve sonuçta yazılımı bir kaç kişiye satıp, ‘ abi ben filanca yerde işe girdim ’  cümleleri.

 

4. Ülkemizin  ekonomik yapısının çok fazla inişler ve çıkışlar göstermesi. 

 

5. Bilgisayar sektörünün genel yapısının sorunlu olması. Bu sektörde kurulan firmaların ilk beş yılda ayakta kalma oranı yüzde 20 dir. Yani yeni kurulan 100 firmadan 5 yıl sonra ayakta kalanlarının sayısı sadece 20.  Sürekli değişen teknolojik koşullar, bu koşullara adapte olmanın kolay olmaması ve düşük kar marjları bu sonucu getirmektedir.

 

Yukarıdaki nedenler daha çok arttırılabilir. Şimdi bu olayların kullanıcılara etkileri ve çözüm yolları üzerinde duralım.

 

Kullanıcılara etkileri :

 

Piyasadan çekilen bir firma en çok kullanıcılarına zarar verir. Firmanın yazılımını satın almış olan hekim girdiği hasta kayıtları ile ortada kalır. Başına bir problem geldiğinde muhatap kimseyi bulamaz.

Yazılım sürekli destek vermek ve güncellemek gerektiren bir alandır. Bazen piyasa koşulları, bazen ihtiyaçlar değişmektedir. Bir hekimin satın aldığı bir programı hiç değiştirmeden yıllar boyu sürekli kullanması düşük ihtimaldir. Bazen bizde Ytl de olduğu gibi iş yapmanın koşulları, bazen kullanıcıların talepleri değişebilir. Bazen kullanıcının makinesine virüs girer veya diski bozulur. Bunların çözümü firmaların ayakta kalması ve yazılımlarını sürekli güncellenmesiyle olabilir.

Firma eğer artık o işi yapmıyorsa veya kapanmışsa hekim programını değiştirmek gibi acı bir gerçekle karşı karşıya kalır.

Yeni bir program satın almak çok sorun değil ama daha önce girilen hasta bilgilerini yeniden girmek, var olan yazılım alışkanlıkları terk etme, yeni bir program mantığı öğrenme bir kullanıcı için çok kolay şeyler değildir.

 

Çözüm :

 

Program yazmak;  üretiminden, teknik desteğine kadar çalışan kişilerin kalifiye olmasını gerektiren maliyetleri yüksek olan bir alandır.

Bu yüzden kullanıcıların emeğe para ödemeyi kabullenmeleri gerekir. Sürekliliğin çok önemli olduğunu ve sürekliliğin sadece kullanıcılardan alınan program, teknik destek ve güncelleme ücretinden sağlandığını unutmamaları gerekir.

 

Firmaların kendilerine bir alan seçip günlük kaygılardan uzak uzun vadeli planlar yaparak o alanda yıllarca emek harcamaları şarttır. Program yazmaya başladıktan sonra şu sektörde daha iyi fırsatlar var birde bu sektörü deneyelim mantığı ile bir alanda sürekli olunmaz.  

 

Sonuç :

 

Yazılım sektöründe genelde ilk program satışından para kazanmak çok kolay değildir. Firmalar daha çok program güncelleme ve servis işlerinden  para kazanırlar. Bir kullanıcının dişhekimliği yazılımı yapan bir firmaya 10 yıllık zaman aralığı boyunca en az maliyeti yaklaşık 350 dolar dır. Emeğe para ödemeyen hekim aslında hasta kayıtlarını girdiği programı üreten firmayı da bu işi bırakmaya zorluyor demektir. 

 

Durum böyle sürerse daha çok firmalar kapanır. Daha çok firma yeni bir alternatif olarak kullanıcıların önüne gelir. Bu açmaz hep böyle sürüp gider. Bu sektörde hep bugünkü gibi problemli kalmaya devam eder.

 

Piyasada diş hekimliği yazılımları geliştiren firmalardan herhangi birinin pazardan çekilmesi sektöre ciddi zararlar veriyor ve kullanıcılar açısında ciddi güven bunalımı yaratıyor. Hatta  sektörü birkaç yıl geriye götürdüğünü söylemek kahinlik olmasa gerek.

 

Diş hekimliği yazılımı pazarı daha emekleme düzeyinde. Önümüzdeki yıllarda pazarın büyüme potansiyeli var. Bu pazarın büyümesi için öncelikle sürekli bu işi yapan firmaların sayısının artması gerekmektedir. Aksi takdirde kullanıcı güveninin olmadığı bir pazar kolay büyüyemez. Kullanıcıların kötü örnekleri görmediği, iyi örneklerin çoğunlukta olduğu, herkesin kolay teknik destek alabileceği bir ortam ister istemez pazarın büyümesini getirir.

 

Bir firmanın piyasadan yüzde 40 pay aldığını düşünelim.  Bir zaman sonra pazar yüzde elli büyüse ve o firma artık yüzde 30 pay alsa bile daha karlı olur. İyi ürünler rekabetten çıkar.

 

Kaliteli ve fonksiyonel bir program on yılda yazılır. Yazılım yapan firmanın birinci önceliği süreklilik olmalıdır. İyi bir program arkadan gelir. Bir süre dişhekimliği yazılımı yapmış daha sonra bu işi bırakmayı düşünen bir firmanın kodlarını diğer yazılım yapabilecek potansiyel kişilere veya bu işi yapan diğer firmalara vermesi kullanıcıların korunması açısından mantıklı olabilir. 

 

Bu yazı Dental medya Dergisinde Ocak - Şubat 2005 sayısında yayınlanmıştır.

 

 
 

.

 

 Bilgisayar okuryazarlığı    

 

.

 
 

 .

Çok önemli buluşlar 50 milyon kullanıcıya kaç yılda ulaştı?

 

Radyo 38 yılda, Kişisel bilgisayarlar 16, Televizyon 13, İnternet ise sadece 4 yılda. 

 

Bilgisayarsız ve ona bağlı olarak internetsiz bir yaşam artık çok kolay değil. Toplumların yaşama biçimi ve  piyasa koşulları kişileri teknolojiyi kullanmaya her gün daha çok zorluyor. Artık internet ortamı ile tanışmamış, e-mail adresi olmayan diş hekimi muhtemelen kalmamıştır.

 

Bilgisayarı bilenler, bilmeyenler hep birlikte bu yaşama alışacağız.  Peki, ama bu bilgisayarla en basit anlamda neler yapılabilir?  

 

Diş hekimlerinin bekleme salonuna  koydukları tarihi geçmiş dergi ve gazeteler yerine,  bilgisayarda hazırlayabilecek ve hastaları diş hekimliği konusunda bilgilendirebilecek dokümanlar oluşturmak mümkün. 

 

Hekimler kendi uzmanlık alanında sunumlar hazırlayıp, bunları hastalara veya meslektaşlara anlatabilirler.  

 

Hasta kayıtları ve onlara ait hesapları, tedaviye başlamadan önceki ve tedavi sonrası ağız içi görüntüleri bilgisayarda saklanabilir.   

 

İnternette ne gibi imkânlar var?

 

. İnternette diş hekimliği sitelerine girilebilir veya bir konuda internet üzerinde

  araştırmalar yapılabilir.

. Satın almak istenen bir ürün hakkında detaylı bilgi edinilebilir, o ürünü daha önce

  kullanan kişilerin tecrübelerinden yararlanılabilir. Bu ürünün dünyanın değişik

  yerlerindeki fiyatları karşılaştırılabilir.

. Hastalara önemli duyurular örneğin randevu tarihi, kontrole gelmesi gereken zamanlar,

  adres değişiklikleri e-mail ile bilgilendirme yapılabilir.

. İnternet üzerinden banka hesapları kontrol edilebilir.

. Hekimler sitelerini yapıp kendi organizasyonlarını potansiyel hastalara tanıtabilirler.  

 

 Bilgisayarla çalışabilmek ve işlerinizi görmek için en az bilinmesi gereken şeyler:

 

. Makinenin ve monitörün açılıp kapanması 

. Mouse ve klavye kullanımı

. Internet tarayıcılarının kullanılabilmesi, verilen bir Internet adresine ulaşma

. Internet üzerinde bir konuda anahtar kelimeleri kullanarak araştırma yapabilme 

. Verilen bir e-mail adresine e-mail çekebilme, gelen mailleri okuyabilme

. Microsoft Outlook Express veya Microsoft Outlook yazılımlarından birini kullanabilme

. Diş hekimliği yazılımlarından en az birini kullanmış olmak  

. Bir işletim sisteminin temel özellikleri ( program çalıştırma, silme, kopyalama gibi  )

. İhtiyaca göre Word, Excel, PowerPoint gibi temel yazılımların bir ya da birkaçına hakim

  olma

. Dosyaları CD ye veya USB bellek e yazma

. Dokümanların yedeklerini bir başka yere kopyalama 

. USB den bağlanabilen ürünlerin bilgisayara takılıp çıkartılması

. Bilgisayardan yazıcı çıktısı alabilme 

 

Yukarıdakiler en temel gereklerdir. Bunlara ek olarak;

 

Bilgisayardan optimum biçimde yararlanmak için okuduğunu anlayacak kadar İngilizce bilmek şarttır. Zira internet üzerinde arama yaparken, herhangi bir yazılımı kurarken sık olarak İngilizce ile karşılaşacaksınız. İngilizce artık bir yabancı dil olmaktan çıkıp farklı yerlerdeki insanların ortak anlaşma dili haline gelmeye başladı. Özellikle bilimsel literatürde bulacağınız dokümanların İngilizce olma olasılığı çok yükselmeye başladı. Bunların dışında anti-virüs programı kullanabilmek, mesajlarını algılayabilmek ve sürekli güncelleyebilmek önemli bir diğer başlık olarak sayılabilir. Kamera, dijital fotoğraf makinesi, tarayıcı gibi elektronik aletlerin bilgisayarla bağlantısını sağlayabilmek, kullanacağınız teknolojilerin bilgisayara adapte edilebilmesi için önemlidir.

 

Bilgisayar nerelerde öğrenilebilir?

Genelde bu bir düzenli kurs, yakın çalışma arkadaşlarınız veya evdeki bir aile bireyi bu iş için uygun olabilir.  Piyasada çeşitli konularda  adım adım anlatımlı kitaplar bulmak mümkündür. Örnek olarak Microsoft un piyasada satılan adım adım serisi kitaplar bulunmaktadır. Yine benzer şekilde yeni başlayanlar için bilgisayar dergileri piyasada satılmaktadır. Örnek: Aylık yayınlanan ‘herkes için bilgisayar dergisi ‘

 

Bunların hepsine ek olarak profesyonel bir danışman bu işlerde hem sizin ufkunuzu açmaya yardımcı olur, hem de günlük problemlerinizi çözebilir.

 

Hangi özelliklerde bir bilgisayar işinizi görür?    

 

Masaüstü bilgisayar için örnek donanım alttaki gibi olabilir.

 

— Pentium IV – 2.6 Ghz. veya üstü işlemci 

— 512 MB Ram veya üstü

— 64 MB ekran kartı ( üstü)

— Renkli en az 1024x768 çözünürlüğü destekleyen 17 ” monitör

— 40 GB  7200 RPM Hard disk veya daha üstü 

— Mouse  

— CD Writter sürücü 

—  Ses kartı + kolon

— Fax modem kartı (TAPI uyumlu) veya ADSL Modem

—  Disket sürücü

—  Windows XP işletim sistemi

 

Taşınabilir bilgisayar için örnek donanım alttaki gibi olabilir.

 

— Pentium IV 1.6 Ghz. Centrino veya üstü işlemci 

— 512 MB Ram veya üstü

— 64 MB ekran kartı ( üstü)

— Renkli en az 1024x768 çözünürlüğü destekleyen 15 ” monitör veya üstü

— 40 GB  7200 RPM Hard disk veya daha üstü 

— CD Writter sürücü

— Ses kartı + kolon

— Fax modem kartı (TAPI uyumlu) veya ADSL Modem

— Disket sürücü

— Windows XP işletim sistemi

 

Bugünlerde taşınabilir ve masaüstü bilgisayarlar pazarda eşit satış oranına sahip. Bu bilgisayarların fiyatları 800 dolar ( makul ve satın alınabilir donanımla ) mertebesine kadar geriledi. Önümüzdeki 2 – 3 yıl içerisinde taşınabilir bilgisayarların fiyatlarında düşüş ve pazarda tam hâkimiyetini göreceğiz. Bilgisayar donanımları sürekli olarak gelişmekte, bundan dolayı verilen örnek konfigürasyon sadece o zaman dilimi için geçerlidir

 

Teknolojiden kaçmak zor olduğuna göre pratikte anlamlı olanlarını alıp kullanmak gerekir. Her türlü teknolojiyi kullanmak, her çıkan yeni teknolojik ürünü almak tabii ki çok akıllıca değildir. Önemli olan bu teknolojilerin pratikteki anlamı nedir? Ne gibi yararlar sağlar? Bunları araştırmakta fayda var. Araştırma için en kolay yol bu ürünleri çıkar çıkmaz alıp kullanmak değil, daha önceden kullanmış olanlara sorup reel yaşamdaki anlamını algılamak gerekir diye düşünüyorum.  

 

Yaşamı algılamak, çağdaş düşüncelerin ve trendlerin gerisinde kalmamak için teknoloji bazen çok önemli bir rol oynar. Hayatı teknolojiler içinde geçen kişilerin yeniliklere sıcak bakma ihtimali diğerlerine nazaran daha fazla olsa gerek. Diş hekimlerinin sürekli teknoloji kullanmak zorunda olmaları yenilikler için bir avantaj sağlar.  

 

 
 

.