İnternette alışveriş    

..
 
     
 

 .

İnternette son günlerin en popüler konularından biri e-ticaret. Çarşıya alışverişe çıktığınızda almak isteyeceğiniz  bir çok şeyi internet üzerinden tedarik etme şansınız var. İnternetten neler alınabilir ? kitap, CD, otel rezervasyonu, araba kiralama, çiçek gönderme, yiyecek, giyecek, her çeşit eşyalar, sinema bileti v.s. hayallerinizi zorlayarak bunlara ek yapabilirsiniz. Hafta sonu gitmeyi düşündüğünüz tiyatro için bilet, ihtiyacınız olan elektronik bir alet hepsi parmaklarınızın ucunda. Dezavantajları  yok mu? tabi ki var. Kredi kartı bilgilerini vermek istemeyen, alışveriş sonunda aldığı malı 1-2 gün sonra elinde olmasını kabul etmeyen tüketicilerin sayısı çok az değil. 

 

 
 

.

 

 İnternette güvenlik   

 

.

 
 

 .

Dünyada alışveriş sitelerinin çoğu güvenlik standartlarına sahiptir. Böyle olmasına rağmen internet üzerindeki tüketiciler bu sitelerden alışverişte çekingen davranmaktadır. Belli standartlara sahip sitelerden alışveriş yapmakta bizce hiç bir tehlike yoktur. Lokantada yemek yedikten sonra hesabı ödemek için kredi kartını görevli kişiye vermek çok daha tehlikelidir. Kartınızın bilgilerinin başkalarının eline geçme olasılığını düşünün. İnternet üzerinde bir ters durum olduğunda itiraz hakkınız her zaman için vardır.

 

 

 
 

.

 

 İnternette alışveriş yaparken nelere dikkat etmek gerekir ?    

 

.

 
 

 .

Ayrıntılara dikkat edin. Cümle aralarında sizin aleyhinize olabilecek satış şartları olabilir. Kargo ücretlerini, garanti şartlarını dikkatlice okuyun. İçinizin rahat etmesi için limitleri düşük olan bir kredi kartı ile veya sanal kartla alışveriş yapabilirsiniz. Böylece riskler minimize edilmiş olur. Ve sadece bir kredi kartı kullanın. Değişik zamanlarda değişik kredi kartları ile alışveriş yapmayın. Genelde alışveriş yapacağınız siteye önce kayıt olmanız gereklidir. Kayıt olma anında sizden şifre yazmanızı isteyeceklerdir. Bu yazdığınız şifreyi unutmayın. Daha sonraki siteye girişlerinizde o  şifre size çok lazım olacak.  Alışveriş yaptığınız firmanın güvenli olup olmadığını araştırın. Güvenlik için  sitenin SSL lisansına sahip olup olmadığına bakın.

 

 
 

.

 

 Türkiye'den  ve Dünya dan alışveriş siteleri     

 

.

 
 

 .

Adrenalin gold.com.tr Btdepo.com Data

Deppo

Dükkanım.com

Estore

Hepsiburada

Ideefixe   İskenderiye vatanbilgisayar.com

Kangurum

Migros 

Sanalmagaza  

Sanal carsi

Siberstore

Birebir

teknosa.com.tr

bimeks.com.tr

 

 

 

 

Amsquare

Amazon

Artcraftmall

Gvc.com 

Healthshop

İnsight.com

Ebay

1001shop

Hmv

Futondirect

Onlinechoice
E-toys.com      

 

.

 
 

..